Firmalar tarafından fuarlarda kullanılan birçok ahşap stant modelleri bulunmasına rağmen günümüzde modüler stant sistemleri daha fazla tercih edilir hale gelmektedir. Modüler stant kurulumu sistemlerinin diğer sistemlere göre daha çok tercih edilmesinin nedeni ise birden fazla kullanım olanağına sahip olmalarıdır.  Takılıp sökülebilen parçaları sayesinde birçok defa kurulabilen ve sökülebilen modüler stantlar farklı malzemelerden üretilmiş olmalarından dolayı kendi aralarında farklı kategorilere ayrılmaktadırlar. Genel olarak alüminyum ya da suntalam kullanılarak üretilen modüler stantlarda farklı tasarım ve görseller için farklı malzemeler de kullanılabilmektedir.    

Modüler Stant Türleri Nelerdir?

Firmalar tarafından fuarlarda kullanılmakta olan modüler sistemleri üç kategoride inceleyebiliriz. Bunlar:

  • Maksimum Sistem: Modüler stant kurulumu sistemleri arasında en fazla farklı malzeme ile tasarlanan ve en zengin görselliğe sahip olan modüler stant türüdür. Şıklığı ve görsel zenginliği ile diğer modüler stantlara göre büyük farklar yaratan maksimum sistemde kullanılan alüminyum profiller diğer modüler sistemlere göre daha pahalıdır. Oldukça şık bir görünüme sahip olan bu sistemde klasik malzemelerin yanı sıra pleksi, tül, ahşap, cam gibi malzemeler de kullanılabilmektedir.
  • Octanorm Sistem: Octanorm sistemler en ucuz maliyetle oluşturulabilecek modüler stant türlerinden birisidir. Maliyetlerinin ve dolayısıyla kiralama ücretlerinin de düşüklüğünden dolayı piyasada en yaygın kullanılan modüler stanttır. İmalat süreçlerinde yalnızca sunta ve alüminyum kullanılabilen Octanorm sistemler maksimum sistemlere kıyasla oldukça sade ve daha gösterişsiz ürünlerdir denilebilir.
  • Metro Sistem: Belki de en az tercih edilen modüler stantlardan birisi olan metro sistemler tasarım yönünden diğer sistemlere göre daha zayıftır. Bu sistemde birer metrelik suntalar birbirlerine bağlanarak bir stant oluşturulmaktadır.

En Çok Tercih Edilen ve En Ekonomik Sistem

Modüler stant kurulumu sistemleri yapı olarak sabit dik panellerden meydana gelen ve alüminyum konstrüksiyon desteği ile birbirine geçen bir sistemden oluşmaktadır. Diğer modellerle kıyaslandığında kurulum ve sökülme işlemleri çok daha basittir. Bu nedenle özellikle fazla sayıda fuara katılmayı hedefleyen firmalar için en çok tercih edilen stant sistemlerinin başında gelmektedir. Ayrıca diğer sistemlere göre de çok daha ekonomiktir.

İletişim

Fuar standınızı tercih etmeden önce mutlaka sektörde profesyonel anlayışla hizmet veren firmalar ile görüşmenizi tavsiye eder. İnka Mimarlık olarak bilgi birikimimizi sizlerle paylaşmayı isteriz. Her konu hakkında bilgi almak için info@inkamimarlık.com.tr adresine mail atabilir, +90 212 425 26 52 numaralı telefonu arayabilir veya iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.